0
0

دزدی انرژی چیست

1638 بازدید

دزدی انرژی چیست _ «دزدی انرژی» یک اصطلاح برای آدم های سمی‌ است، آدم‌هایی که انرژی ما را تحلیل می‌برند و از نظر عاطفی ما را درمانده و خسته می‌کنند. دزد انرژی یا همان خون آشام عاطفی ،مثل یه انگل باعث واکنش احساسی دیگران می‌شود و از عواطف و احساسات آن‌ها تغذیه می‌کند. معمولا افرادی با شخصیت احساسی و خونگرم به دلیل انرژی و سطح عواطف بالایشان طعمه‌ی دزدان انرژی می‌شوند.

حضور در کنار یک دزد انرژی عاطفی ، باعث حس اضطراب، افسردگی، ترس و احساس گیجی می‌شود. حضور این آدم های سمی، حال خوب ذهنی، عاطفی و فیزیکی ما را کاهش داده و قدرت تمرکز و تاثیرگذاری ما رو مختل می‌کنند.

همچنین اصطلاح دزد انرژی یا خون آشام عاطفی برای توصیف افراد خودشیفته و ضد اجتماعی نیز کاربرد دارد، افرادی که از لحاظ روانشناختی قوای درونی ما رو تضعیف می‌کنند. طیف‌های مختلفی از این افراد وجود دارند که ممکن است تهدیدی برای سلامت روانی ما باشند.

بنر-مقاله-کتاب-چله-شکرگزاری بهرام بهاری

اگر شما پرانرژی و حساس هستید، مهم‌ترین قربانیان دزدان انرژی (خون آشام عاطفی) به شمار می‌روید؛ زیرا دزدان انرژی عاطفی ، جذبِ گرما، صمیمیت و یکدلی و همچنین انرژی خالص شما می‌شود. این آدم های سمی با سواستفاده از ویژگی‌های مثبت شما ضیافتی برای سیر کردن خودشان برپا می‌کنند در حالیکه شما مریض و بی‌انرژی خواهید شد.

دزدی انرژی چیست _ در ادامه با 7 نشانه آشنا خواهید شد که در تشخیص آدم های سمی به شما کمک می کند و می توانید و این افراد سمی را بهتر بشناسید.

دزدی انرژی چیست (خون آشام عاطفی کیست)

دزد انرژی (خون آشام عاطفی ) کیست ؟

1- دزد انرژی ، شما را از نظر فیزیکی و احساسی تهی می‌کند، در نتیجه نمی‌توانید از خودتان مراقبت کنید.

بودن با آدم های سمی درست شبیه این است که خودتان را با یک جسم سیاه سنگین کنید. این موضوع در سطوح فیزیکی و روانی، شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. احساس سکون می‌کنید و تمام بدن شما واکنش نشان می‌دهد، مثلا ممکن است قلبتان تندتر بزند، کف دستهایتان عرق کند، و احساس دردی ناگهانی سراغتان بیاید، یا به علتی نامعلوم بیمار شوید.

از لحاظ روانی، احساس مشارکت شما تقلیل می‌یابد و احساس ناامیدی در شما اوج می‌گیرد. دیگر قادر به انجام عملی سازنده نخواهید بود زیرا حق به جانب بودن افراطی آدم های سمی، و همچنین عدم وجود یکدلی و بی توجهی علنی به احساسات شما در تمام جهات روابط شما با او نمایان است. خون آشام عاطفی انرژی شما را تحلیل می‌برد و دیگر شما قادر به تمرکز روی امورات واقعا مهم نخواهید بود.

در واقع هدف دزد انرژی این است که حواس شما را با تاکتیک‌های عمدی پرت کند و در نتیجه دیگر قادر نخواهید بود نیازهای خودتان را برآورده کنید. اما در عوض منحصرا به او خدمت می‌کنید و نیازهایش را برآورده می‌‌کنید.

دزدی انرژی چیست ؟

2- وقتی کنار او حضور ندارید، ممکن است همچنان تحت تاثیرات منفی او باشید

ممکن است ناگهان به خودتان بیایید و متوجه شوید مدام به چیزهای عجیبی که او گفته فکر می‌کنید و یا درگیر فکر کردن به کارهای بی‌رحمانه‌ای که در حق شما انجام داده شده‌اید. ممکن است به خاطر برخوردهای عجیب و غریب، و تلاش او برای ساختن موقعیتی دراماتیک و یا بی احترامی وقیحانه به نیازها و حقوق ابتدایی شما، احساس خستگی روحی و روانی کنید.

مدام به دنبال واقعیت خودتان هستید و خودتان را مورد بازخواست قرار می‌دهید و از احساس شک و تردید مداوم راجع به رابطه‌ی خود به ستوه می‌آیید.

اضطراب شدید در افراد بسیار حساس که در رابطه‌ای ناسالم با یک خون آشام عاطفی گیر افتاده‌اند بسیار شایع است. به علاوه افسردگی نیز یکی از تاثیرات اجتناب‌ناپذیر حضور طولانی یک خون آشام عاطفی در زندگی افراد است.

دزدی انرژی چیست

دزدی انرژی چیست ؟

3- پس از اینکه برای چند روز یا چند هفته از دزد انرژی دور باشید احساس شادابی و انرژی می‌کنید؛ هر چقدر زمان این دوری طولانی‌تر باشد اثرات منفی این آدم های سمی بیشتر پاکسازی خواهد شد.

زمانی که خودتان را از شر آدم های سمی خلاص کنید و زمان لازم برای یک ریست روانی داشته باشید، احساس سبکی، خوشحالی و خلاق‌ بودن بیشتری خواهید کرد. همچنین احساس می‌کنید که سنگینی بیش از اندازه‌ای از روی ذهن شما برداشته شده و حالا قادرید با دقت و قدرت بیشتری به راه خود ادامه دهید. اگرچه اگر دوباره با خون آشام عاطفی وارد رابطه شوید دوباره بخاطر انرژی آشفته و منفی او از مسیر خود منحرف خواهید شد.

دزدی انرژی چیست ؟

4 – گاهی متوجه این موضوع می‌شوید که برای دفعات متوالی در حال توضیح اصول ابتدایی و انسانی همچون نیکی و راستی برای او هستید. با این حال او از دادن جوابی مستقیم و شفاف و همچنین ارزش قائل شدن برای نظر شما خودداری می‌کند.

او با خصوصیت‌های سمی خود با شما رفتار می‌کند، و در قبال توضیح خواستن در مورد رفتارهای غیرمسئولانه‌‌اش حالتی تدافعی به خود می‌گیرد. خون آ‌شام عاطفی (دزد انرژی)  اساسا نسبت به رنج و غمی که در شما پدید می‌آید بی تفاوت است.

دزدی انرژی چیست

دزدی انرژی چیست؟

5- او مثل یک سوزن برای بادکنک است و طبیعت انگلی‌اش باعث می‌شود شما هم نیز احساس کنید که در حال سمی شدن هستید.

دزد انرژی از انرژی مثبت شما تغذیه می‌کند و باعث سوتغذیه‌ی شما می‌شود. وقتی احساس لذت، شادی و اعتماد به نفس می‌کنید، خون آشام عاطفی سعی می‌کند این حالت شما را دفع کند. با انجام کارهایی مثل انتقاد کردن، انرژی منفی دادن یا با تاکتیک موذیانه‌ای برای خرابکاری و تضعیف روحیه‌ی شما گام برمی‌دارد.

جالب است بدانید طبق افسانه‌ و داستان‌هایی که در مورد خون‌ آشام‌ها وجود دارد، با مکیدن خون قربانیان خود، آن‌ها را نیز به خون‌ آشام تبدیل می‌کنند. مشاهدات و تحقیقات انجام شده نیز ثابت کرده رابطه و نزدیکی با یک خون آشام عاطفی هر چه بیشتر به طول بینجامد باعث می‌شود شما نیز دچار بعضی از عادات منفی و حالات روحی او شوید.

بنر-مقاله-کتاب-چله-شکرگزاری بهرام بهاریدزدی انرژی چیست ؟

6- هیچ رابطه‌ سالم و متقابلی با دزد انرژی (خون آشام عاطفی) شکل نمی‌گیرد؛ او از شما فقط برای برطرف کردن نیازهای خودش استفاده میکند در حالیکه شما را نادیده می‌گیرد

دزدان انرژی (خون‌ آشام‌های عاطفی)  یک بعدی و یکطرفه هستند. به این معنا که لطف بیش از حد شما (کاری که معمولا افراد حساس و احساسی زیاد انجام می دهند) باعث خوشحالی بیشتر آن‌ها می‌شود.

در خلال گفتگوهای این اشخاص فقط و فقط خودشان در مرکز همه چیز حضور دارند و مدام خودشان هستند که مهم به شمار می‌روند. در تصمیماتی که می‌گیرند به هیچ وجه احساس متقابل شما را مدنظر قرار نمی‌دهند. خون آشام عاطفی شما را خوار و کوچک می‌کند و شما را تحت کنترل می‌گیرد تا خودش احساس قدرت و اهمیت کند. او همه چیز را تنها برای خودش می‌خواهد و بس.

 

 

دزدی انرژی چیست ؟

7- خون آشام عاطفی از پایین کشیدن شما و از آزار و تحقیر شما لذت می‌برد

خون آشام عاطفی وقتی در بیشترین حد خودشیفتگی قرار دارد به شکل بیمارگونه‌ای نسبت به قربانی خود حس حسادت دارد. موفقیت و وضعیت خوب شما باعث جرقه زدن حسادت در وجود او می‌شود.

این آدم های سمی منابع و ذخایر وجودی شما را برای خودشان می‌خواهند و نسبت به هرآنچه دارید طمع دارند. به جای اینکه موفقیت شما را جشن بگیرند، تلاش می‌کنند آن را کوچک بشمارند و تقلیلش دهند؛ یا به طرز ماهرانه‌ای هر کاری انجام دهند تا موفقیت شما را نابود کنند.

خون آشام عاطفی با نقشه‌های حساب ‌شده ، هر کاری از دستش بربیاید سعی می‌کند به این هدف خود برسد. مثلا ممکن است این کار را با ستایش از شخص دیگری انجام دهد، یا با مقایسه‌ی تحقیرآمیز شما با دیگران، یا با تلاش برای مخفی کردن شما از دسترس کسانی که برایتان ارزش قائل هستند. خون آشام عاطفی همیشه در تلاش است تا به نحوی افرادی را که به شما توجه می‌کنند و برایتان ارزش قائل هستند از شما دور کند.

راهکار رهایی از دزدی انرژی چیست  ؟

اگر شما قربانی یک خون آشام عاطفی شده‌اید، بسیار مهم است که خودتان را از شر تاثیرات مخرب این فرد رها کنید و تا جایی که ممکن است رابطه‌تان با او را به حداقل برسانید. بیشتر اوقات تنها راه پایان دادن به این رابطه‌ی مخرب و سمی«قطع کامل» رابطه است. توجه داشته باشید که بریدن به موقع رشته‌های رابطه برای بازگشت به آزادی احساسی و روانی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

بهتر است دنبال دلایل بیشتری برای قطع رابطه‌ی خود با خون آشام عاطفی و آدم های سمی نباشید. این یک تلاش بیهوده است. در عوض بهتر است از منابع روانی و درونی برای مراقبت از خودتان استفاده کنید.

مدیتیشن و مراقبه کنید، یوگا انجام دهید، دویدن را امتحان کنید، با طبیعت ارتباطی دوباره برقرار کنید (مدیتیشن با طبیعت) و در جستجوی ارتباطات گرم، صمیمی و راحت باشید. افرادی که به معنای واقعی به شما توجه کنند و از شما حمایت کنند.

قاطعیت را تمرین کنید و با ایجاد هدف، رویا و دوستی‌های جدید انرژی‌تان را احیا کنید و استقلال خودتان را دوباره به دست آورید. از هر منبعی که می‌تواند به شما برای رهایی از این شخص ناسالم کمک کند استفاده کنید. رو به جلو حرکت کنید و این انگل خودشیفته و سمی را فراموش کنید.

 

منبع: ریلکس سام وان

Rate this post
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahrambahari.com/?p=1960
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
بهرام بهاری
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد دزدی انرژی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.