0
0

۱۰ نکته شگفت‌انگیز برای بالا بردن اعتماد به‌ نفس که نمی‌دانستید!

1646 بازدید
10 راه افزایش اعتماد به نفس وبسایت رسمی بهرام بهاری

در این مقاله می خواهیم در مورد روش های افزایش اعتماد به نفس با شما صحبت کنیم. خودباوری یا اعتماد به نفس (به انگلیسی: Self-confidence)، یکی از ویژگی‌های روانی است که شخص در آن به‌دلیل تجربه‌های قبلی، به توانایی‌ها و استعدادهای خود در موفقیت انجام کارها اعتماد و باور دارد. خصوصیت دارا بودن اعتمادِ به خویشتن، نقش حیاتی در توسعه و پیشرفت و موفقیت فرد دارد.

۱۰ نکته شگفت‌انگیز برای افزایش  اعتماد به‌ نفس که نمی‌دانستید!

آنچه می‌خوانید:
• ۱ .نقاط قوت و تفاوت‌های خوبتان را نسبت به دیگران بشناسید!
• ۲. شما فقط با خودتان مقایسه می‌شوید، باید بهترین نسخه خودتان باشید
• ۳. جا نزنید و ادای جان‌سخت‌ها را دربیاورید!
• ۴ .نگذارید یأس و ناامیدی بر شما غلبه کند.
• ۵ .جاده‌های نرفته را تمام کنید.
• ۶ .شما آن چیزی که دیگران می‌گویند نیستید …
• ۷. ترس گریزی ممنوع! به دل ترس‌هایتان بروید.
• ۸ .گول ظاهر آدم‌ها را نخورید خام آدم‌های به‌ظاهر جذاب نشوید!
• ۹. مراقب سلامت روحی و جسمی خود باشید .
• ۱۰ .یاد بگیرید چگونه به خود انگیزه بدهید.
• سخن نهایی در رابطه‌ با افزایش اعتماد به‌ نفس

بنر-مقاله-کتاب-چله-شکرگزاری بهرام بهاری

مقدمه
ما در دورو برمان افرادی را می‌بینیم که ظاهری جذاب و لاکچری دارند اما در موقعیت‌های مختلف زندگی‌شان به آرزوهایی که داشته‌اند حتی نزدیک هم نشدند! چراکه نگران قضاوت‌ها و مغلوب ترس‌هایشان بوده‌اند. این مقاله چکیده‌ای از طرز فکر افراد موفق در مورد اعتماد به نفس هست، پس در ادامه با ما همراه باشید تا با ارائه ۱۰ راهکار کلیدی برای افزایش اعتماد به‌ نفس به شما کمک کنیم تا اعتماد به‌ نفستان را افزایش دهید و جایگاه اجتماعی که لایقش هستید را به دست آورید.
عموماً آدم‌های موفق معتقدند فقط کسی که در مورد خود مثبت فکر می‌کند می‌تواند انتظار مثبت‌اندیشی دیگران راجع‌ به خودش را داشته باشد. افراد موفق بر این عقیده‌اند که بهترین معلم هرکس خود آن شخص است.
افراد موفق هیچ‌وقت منتظر قهرمان‌های خیالی برای زندگی‌شان نبوده‌اند در واقع آنها هیچ اهمیتی به نظر دیگران نمی‌دادند. امروزه الگوهای ما افراد خودساخته‌ای هستند که بدون چشم داشتی به دیگران آستین‌هایشان را بالا زدند!
دیدگاه ما در مورد خودمان از دیدگاه بقیه نسبت به ما اهمیت بیشتری دارد؛ در واقع ما بر آیند داستان‌هایی هستیم که از خودمان تعریف می‌کنیم. بسیاری از ما با آدم‌های بسیار معمولی ای، ملاقات کرده‌ایم که علی‌رغم نداشتن چهره‌ای جذاب، فقط به‌خاطر اینکه موجب احساس اعتماد به‌ نفس و حس خوب می‌شدند ساعت‌ها با آنها وقت گذراندیم. اما افرادی را هم ملاقات کرده‌ایم که از ظاهری خوب برخوردار بودند اما نمی‌توانستند چیز جدیدی به زندگی ما اضافه کنند پس آنها را فراموش کردیم!

۱ .نقاط قوت و تفاوت‌های خوبتان را نسبت به دیگران بشناسید!
برای شروع کار شما باید ابتدا بپذیرید که متفاوت و خارق‌العاده هستید این کار باعث می‌شود بیشتر خودتان را باور کنید
والت ویتمن شاعر قرن نوزدهم می‌گفت: (تو اینجا هستی و زندگی و هویت تو جاری است و تو تأثیر منحصربه‌فرد خود را بر بازی قدرتمند زندگی خواهی گذاشت.)
نکته جالب این است که شما تک هستید یعنی از اثر انگشت گرفته تا “دی‌ان‌ای” هیچ کپی برابر اصلی ندارد همچنین احدی با تجارب و توانایی‌هایتان نه آمده و نه خواهد آمد!
شما باتوجه‌به شرایطی که در آن هستید استعدادها و قابلیت‌هایی از زوایای مختلف دارید که احتمالش نیست کسی مثل شما دقیقاً با شرایط فعلی‌تان وجود داشته باشد.
در کل باید گفت با درنظرگرفتن این موضوع که شما منحصربه‌فرد هستید؛ می‌توانید جایگاه خود را در دنیا پیدا کنید و بهترین تأثیر را بر جهان خود بگزارید.
در واقع اگر تمام حواستان را به تأثیرگذاری بر روی جهانی که اطراف شماست بگذارید متوجه خواهید شد که مقایسه و حسادت و پشیمانی چقدر در زندگی ناچیز هستند. پس نه‌تنها دست به این کارها نمی‌زنید بلکه اجازه نمی‌دهید دیگران آن را در مورد شما به کار ببرند. اما حواستان باشد شما مسئول تغییر دیگران نیستید!

۲ . این یک قانون است شما فقط با خودتان مقایسه می‌شوید و باید بهترینِ نسخه خودتان باشید
اگر در زندگی هدفمند عمل کنید پس از رسیدن به آن اهداف نه‌تنها احساس رضایت خواهید داشت بلکه تلاش بیشتری برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر خواهید کرد و در پی آن نتایج بهتری نصیبتان می‌شود!
اگر فقط خودتان را با گذشته خودتان مقایسه کنید و سعی کنید از نتایجی که قبلاً به دست آورده‌اید بهتر عمل کنید بهترین تأثیر را بر روی اعتماد به‌ نفس خود خواهید گذاشت. در واقع شما با خارج‌شدن از محدوده امن تان و انجام کارهایی که همیشه استرس‌زا بوده‌اند شجاعت خود را بالا برده و امکان فکرکردن فراتر از محدودیت‌هایتان را به خود می‌دهید که خود موجب افزایش اعتماد به‌ نفس شما به میزانی چشمگیر می‌شود.

۳. جا نزنید و ادای جان‌سخت‌ها را دربیاورید!
این قسمت من را یاد ضرب‌المثل قدیمی “پنج و نیم دانگ سعی، نیم دانگ قسمت” می‌اندازد.
قطعاً شرایط همیشه بر وفق مراد ما نیست و البته که مشکلات زیادی متوجه ماست قاعدتاً اگر این‌طور نبود اصلاً خودساختگی معنی نداشت!
موانع زیادی از مشکلات مالی گرفته تا محدودیت‌های جغرافیایی می‌تواند ما را از رسیدن به اهدافمان بازدارد یا دلیلی برای نرسیدن شود، اما این جمله معروف را فراموش نکنید که تنها یک دلیل برای رسیدن به هدف وجود دارد.
درنتیجه اگر تسلیم این محدودیت‌ها شوید بزرگ‌ترین ضربه را به اعتماد به‌ نفس خود زده‌اید و برعکس هرچقدر دیرتر تسلیم مشکلات و ترس‌هایتان شوید اعتماد به‌ نفس بیشتری خواهید داشت.
پشتکار و تلاش دارویی بسیار مفید اما تلخ برای اعتماد به‌ نفس شماست.
داستان‌های بسیاری از بزرگان نقل می‌شود اما مهم‌ترین خصوصیتی که در آنها به چشم می‌خورد توانایی تبدیل تهدیدها به فرصت‌هاست.
۴ .نگذارید یأس و ناامیدی بر شما غلبه کند.
اغلب افراد از کسانی هستند که می‌خواهند همه چیز عالی باشد، تا اقدام کنند؛ یعنی تا احساس خوب نداشته باشند دست به کارهایی که دوست دارند نمی‌زنند درحالی‌که افراد موفق دست به کارهای خوب می‌زنند تا حال خوبی داشته باشند.
اگر بتوانید احساسات منفی خود را با عمل درست مبدل به فرصتی برای کنترل افکار کنید به‌راحتی می‌توانید اعتماد به‌ نفس بیشتری داشته باشید.
زیباترین قطعه‌های موسیقی و بزرگ‌ترین آثار هنری دنیا را کسانی خلق کرده‌اند که نهایت یأس و تهی شدن را تجربه کرده و با تلاش مضاعف آن را شکست داده‌اند.
در کل تجربه‌کردن ناراحتی و تلاش برای غلبه بر آن خود باعث افزایش رضایت‌مندی و سپس اعتماد به‌ نفس می‌شود.
در واقع موفقیت پاداش افراد شکست‌خورده‌ای است که حاضر به عقب‌نشینی از رؤیاهای خود نبوده‌اند!
پس تنها با درنظرگرفتن این نکته می‌توانید شکست و احساس آن را تبدیل به محرکی برای پرقدرت‌تر تلاش کردن نمایید.
۵ .جاده‌های نرفته را تمام کنید.
اگر اعتماد به‌ نفسِ تمام کردن کارهای ناتمام و خود بهتری شدن نیست پس اصلاً اعتماد به‌ نفس چیست؟
اینجای کار ساده است هدفی داشته باشید و مسیری برای رسیدن به آن. حال تا رسیدن به آن هدف هرچقدر هم که کوچک باشید مهم نیست از پای نشینید!
این مورد هم مثل دیگر نکات با استمرار نه‌تنها موجب توفق ناپذیری، احساس کنترل و رضایت بیشتر از زندگی و سروقت بودن شما می‌شود بلکه به طور کاملاً ناخودآگاه و گسترده‌ای اعتماد به‌ نفس تان را افزایش می‌دهد.
اما خب کار سختی است چرا که باید اراده‌ای قوی و پای راه داشته باشید و اراده یعنی صرف‌نظر از لذت‌های کوتاه‌مدت برای رسیدن به اهداف مهم‌تر.
این را به یاد داشته باشید در طول تاریخ شکست‌ها و کارهای ناتمام هیچ‌کس را ننوشته‌اند پس بکوشید تا در تاریخ از شما به‌عنوان کسی که هیچ‌وقت از پای ننشست یاد کنند.

۶ .شما آن چیزی که دیگران می‌گویند نیستید …
در واقع این یک قانون برای موفق شدن است که شما آنچه که برایتان اتفاق می‌افتد نیستید بلکه هویت شما را طرز فکر خودتان تعیین می‌کند. علاوه بر این هویت شما با آنچه که دیگران در موردتان می‌گویند از زمین تا آسمان تفاوت دارد.
همه آدم‌های موفق هیچگاه خود را با اتفاق‌هایی که در مسیر موفقیت برایشان افتاده تعریف نمی‌کنند. بلکه آنها معتقدند نظر دیگران راجع به تصمیمات و مسیری که شما انتخاب می‌کنید اصلاً مهم نیست.
شخصیت واقعی شما درواقع آن چیزی است که خود تصمیم گرفته‌اید بسازید همه در درون و توسط خود شما ساخته می‌شوند. پس اجازه ندهید نظر دیگران و انتقادهای بقیه افراد شما را از تلاش و رسیدن به موفقیت بازدارد.

۷. ترس گریزی ممنوع! به دل ترس‌هایتان بروید.
ترس گریزی و اجتناب از ترس‌های زندگی از مخرب‌ترین عوامل کاهش اعتماد به‌ نفس است که متأسفانه بسیاری از افراد به آن مبتلا هستند
خواه‌ناخواه در زندگی ترس‌هایی هست که هرچه بیشتر با آنها کنار بیایید کیفیت بیشتری به سبک زندگی خود داده‌اید.
حقیقت این است که شجاع‌ترین انسان‌ها هم ترس‌هایی بسیار بچه‌گانه داشتند که با پذیرفتن این ترس‌ها به سمتشان دویدند و درنتیجه از آنها به‌عنوان انسان‌های شجاع یاد می‌کنیم.
لازم نیست که در ابتدای کار بسیار خطر کنید بلکه فیل سیاه ترس‌هایتان را لقمه‌لقمه بخورید
از این به بعد با خود عهد کنید که تمام ترس‌های زندگی‌تان را در دفتری نوشته و به سروقتشان بروید؛ حال بایستید و تماشا کنید که چگونه زندگی‌تان دگرگون خواهد شد.
اوایل بسیار سخت خواهد بود اما کم‌کم که به شرایط عادت بکنید برایتان آسان می‌شود اما به یاد داشته باشید که ترس‌ها هیچ‌وقت از بین نمی‌روند بلکه کم‌رنگ می‌شوند.
۸ .گول ظاهر آدم‌ها را نخورید خام آدم‌های به‌ظاهر جذاب نشوید!
این مورد بسیار شایع است بسیاری از ما آدم‌هایی به‌ظاهر جذاب را دیده‌ایم اما کافی بوده تا ۱ دقیقه با آنها صحبت کنیم تا ضعف‌های شخصی‌شان را بیابیم در واقع منظور این است که برخی از افرادی که ظاهری جذاب برای خود دست‌وپا کرده‌اند اعتماد به‌ نفس پایینی دارند.
نمونه‌اش هم همین خانم مرلین مونرو؛ همان هنرپیشه امریکایی که به‌ احتمال زیاد فیلم‌های آن را دیده‌اید!
این بازیگر که از جذاب‌ترین افراد در سینما شناخته می‌شد بعدها معلوم شد که از اعتماد به‌ نفس بسیار پایینی برخوردار بوده و در واقع بسیاری از دوستان او نقل کرده‌اند که او اصلاً ذهنیت خوبی از خودش نداشت.
بلکه او هم مثل برخی از افراد متأسفانه رضایت‌مندی از خود را با تشویق‌های دیگران و موفقیت‌های مقطعی خود کسب می‌کرده.  ظاهر جذاب و تشویق‌های دیگران تأثیری مقطعی دارد و ابداً برای افزایش اعتماد به‌ نفس کافی نیست.
۹. مراقب سلامت روحی و جسمی خود باشید .
وقتی که هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمانی به خودتان برسید و در کنار ارتقاء ذهن جسمتان را نیز بهتر کنید آن‌وقت به‌راحتی کیفیت زندگی و اعتماد به‌ نفس تان را افزایش داده‌اید.
درست است که ظاهر زیبا به‌تنهایی نمی‌تواند برای افزایش اعتماد به‌ نفس کافی باشد اما وقتی هم به جسم و هم به ذهن خود برسید نه‌تنها بهره‌وری خود را افزایش داده‌اید بلکه با موفقیت‌های کوچک برای قله‌های بالاتر زمینه‌سازی می‌کنید.
این را هم در نظر داشته باشید که شما برای سلامتی خودتان ورزش می‌کنید یا به‌ ظاهر خود می‌رسید پس هرگزخود را با دیگران مقایسه نکنید؛ چرا که رسیدگی به جسم و مراقبت از ظاهر خودتان باید موجب آرامش و احساس رضایت‌مندی از زندگی بشود.
همه می‌توانند با مقدار معینی از ورزش و رژیم‌های غذایی توصیه شده از طرف پزشکان به ظاهری آراسته و زیبا برسند پس جای نگرانی نیست از همین امروزمی‌توانید شروع کنید.
در آخر اگر به‌درستی و در طولانی‌مدت به ورزش و تناسب‌اندامتان پایبند باشید به طور کاملاً ناخودآگاه اعتماد به‌ نفس و همچنین عزت نفس شما بسیار بیشتر از قبل خواهد شد.

۱۰ .یاد بگیرید چگونه به خود انگیزه بدهید.
قطعاً همه ی افراد ممکن است  لحظات تلخی را در زندگی تجربه کنند.
اما باید یاد بگیریم چطور از شکست‌ها درس گرفته و پس از هر ناکامی دوباره از نو شروع کنیم.
باید یاد بگیریم چطور احساسات منفی‌مان را ابراز و اعتماد به‌ نفس مان را بازیابیم.
یکی از نکاتی که خیلی کمک‌کننده است دانستن این نکته است که اگر افراد دیگر در شرایطی مشابه با ما بوده‌اند و توانسته‌اند آن را پشت سر گذارند پس ماهم می‌توانیم.
نکته بعدی نگاهی به عقب برای دیدن موفقیت‌هایی است که پیش‌تر به دست آورده‌ایم این کار باعث می‌شود به استعدادهایمان بیشتر پی ببریم و کمتر خود را برای شکست‌های خورده و موقعیت‌های ازدست‌داده سرزنش کنیم.

سخن نهایی دررابطه‌ با افزایش اعتماد به‌ نفس

در نهایت باید گفت که جواب به سؤال چگونه اعتماد به‌ نفس داشته باشیم؛ کار یکی دو شب نیست و صبر زیاد می‌خواهد و هیچ‌وقت از یاد نبرید که داشتن اعتماد به‌ نفس از مهم‌ترین دلایل موفقیت است و خبر خوب‌تر اینکه تمام این خصوصیات که برای موفقیت لازم است تا حدود بسیار زیادی اکتسابی و به دست آوردنی هستند

4.9/5 - (32 امتیاز)
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahrambahari.com/?p=1378
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
بهرام بهاری
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۱۰ نکته شگفت‌انگیز برای بالا بردن اعتماد به‌ نفس که نمی‌دانستید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.