0
0

9 راهکار مهم برای مقابله با عزت‌ نفس ضعیف

1728 بازدید
کمبود عزت نفس

کمبود عزت‌ نفس چیست _  کمبود عزت نفس مشکلی نیست که بتوان از کنار آن با بی‌توجهی گذر نمود و به احیای آن نیندیشید. تمامی افراد تمایل دارند تا راهکارهای سودمندی را در جهت مقابله با عزت‌ن فس ضعیف بیابند، اما گاه یا به بیراهه رفته یا به ارزیابی‌های شتاب‌زده و ویرانگر دست می‌زنند. این رویکرد اشتباه آنها را از درک معنای واقعی یک رفتار عزتمندانه دور می‌سازد. ازاین‌رو در این مطلب سعی می‌کنیم، به معرفی چند شگرد جالب‌توجه به‌منظور مبارزه با کمبود عزت‌ نفس بپردازیم. این نکات آن‌قدرها دور از دسترس نیستند و باکمی ممارست و تمرین می‌توانند، به‌خوبی به مداوای حالت روحی شما بپردازند. در ادامه بیشتر با این موارد آشنا می‌شویم.

کمبود عزت‌ نفس و نکات مهم به‌منظور مداوای این خصیصه روانی:

تحقیرها، سرکوب‌ها، نادیده گرفتن‌ها از سوی دیگران ذره‌ذره هویت انسان را خدشه‌دار ساخته و کمبود عزت‌ نفس را پدیدار می‌سازد. باید این ضربه‌های مهلک روانی را با راهکارهای صحیح به کناری گذاشت و ناخودآگاه را با تعریف‌ها و تمجیدهای به‌جا ترمیم کرد تا عزت‌ نفس دوباره جوانه‌ بزند و به‌مرور زمان به درختی تنومند و ریشه‌دار بدل شود. در اینجا به ذکر این راهکارهای ساده اما تأثیرگذار می‌پردازیم:

1. تاثیر نوشتن افکار مثبت در کمبود عزت نفس

اگر با دقت به خود و پیرامونمان بنگرید به کلکسیونی از نعمت‌های بی‌بدیل خداوند پی می‌برید که تا قبل از این به دلیل کمبود عزت‌ نفس آنها را ندیده‌اید. ثبت این مؤلفه‌های نیکو سبب می‌شود افکار مثبت در ذهن شما نقش بسته و با گذر زمان در وجودتان نهادینه شوند.

2. واکنش مثبت به منفی نگری

گاهی چنان ناآگاهانه در منفی نگری غرق هستید که خود نیز متوجه این احساس نامطلوب و عواقب خطرناکش بر روی عزت‌ نفس تان نیستید. با آگاهی از این خصلت ویرانگر و واکنش مثبت در برابر آن می‌توان از وارد شدن ضربه‌های مهلک به پیکره عزت‌نفس تان جلوگیری نمایید.

چرخه معیوب افکار منفی و کمبود عزت نفس

3. تاثیر عدم قضاوت خود و دیگران در مقابله با کمبود عزت نفس

انتقاد دائمی از دیگران و سرزنش همیشگی خود از رفتارهای بارز افراد درگیر با کمبود عزت‌ نفس است. برای رسیدن به یک فرد ارزشمند و عزتمند باید به جد از قضاوت خود و دیگران دست برداشته تا جنبه‌های مثبت زندگی بر روی ما گشوده گردد.

4. قطع ارتباط با تمامی روزنه‌های استرس‌زا

هرچه سبب بروز استرس، اضطراب و نگرانی در شما می‌شود را باید به‌طورکلی فراموش نمایید. این عوامل ممکن است، ریشه در یک خاطره تلخ، یک اتفاق ناخوشایند و یا یک حادثه سهمگین داشته باشند که روحتان را تسخیر نموده‌ است. با فراموش نمودن آنها محبت بزرگی را در حق خود نموده زیرا عوامل ناراحت‌کننده را به کناری زده‌اید و مجال پرورش عزت‌ن فس را در خود فراهم نموده‌اید.

5. از پیش‌بینی آینده دست‌بردارید

آینده افراد دارای کمبود عزت‌ نفس به‌صورت فرضی پر از اتفاقات غیرقابل‌پیش‌بینی است که گمان می‌کنند، شاید توانایی، مهارت و استعداد مقابله و مبارزه همه‌جانبه با آنها را نداشته باشند. همین عوامل ذهن آنها را درگیر مسائلی می‌سازد که شاید هیچ‌گاه مجال بروز و ظهور نیابند. ازاین‌رو شکست‌های زیادی برای خود متصور شده و همین امر زمینه نابودی عزت‌ نفس را در آنها فراهم می‌سازد.

 

6.برای مقابله با کمبود عزت نفس در لحظه حال زندگی کنید

در زمان حال زندگی کردن یکی از راهکارهای سودمند برای مقابله با عزت‌ نفس ضعیف است. این امر به شما کمک می‌کند، واقع‌نگرتر باشید و نه مانند افراد بلندپرواز در رؤیاها و آرزوهای محال غرق شوید و نه مانند افراد شکست‌خورده در گذشته گرفتار و اسیر شوید. بدین ترتیب بهتر می‌توانید عزتمندانه زندگی را بگذرانید.

 

7.کنترل و مدیریت احساسات

افراد عزتمند می‌دانند چگونه احساسات منفی و مثبت خود را مدیریت نمایند و نگذارند این عواطف کنترل زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی آن‌ها را در دست بگیرند. فعالانه در زندگی خود حضورداشته باشید، یعنی مدیر زندگی خود بوده و به هیچ نیروی خارجی یا داخلی اجازه دخالت ندهید. بدین ترتیب بدون ناکامی یک گام مثبت به سمت مقابله با کمبود عزت‌ نفس برداشته‌اید.

8. انجام تمرینات مراقبه و پرورش ذهن

ورزش‌هایی که ذهن را درگیر ساخته و آن را به سکون و آرامش دعوت می‌کنند، به‌منظور برطرف نمودن کمبود عزت‌ نفس بسیار سودمند هستند. این ورزش‌ها با تخلیه اضطراب‌های کاذب درونی حس مثبتی‌تری نسبت به خود را در وجودتان زنده می‌کنند. بدین ترتیب افرادی که خود را مقید به انجام فعالیت‌های آرام‌بخش می‌کنند، اغلب در جامعه عزتمندتر ظاهر می‌شوند.

9.تاثیر تکرار و مرور جملات مثبت در مقابله با کمبود عزت نفس

تکرار و مرور جملات مثبت را برای تلقین ضمیر ناخودآگاه خود فراموش نکنید. با این جملات ساده می‌توانید، ناخودآگاه خود را در مسیری درست هدایت نموده و تمامی نقاط ضعف این ضمیر را اصلاح نمایید.

 

دوستان اگر راهکار و یا روشی برای غلبه بر کمبود عزت نفس سراغ دارید حتما در قسمت نظرات بنویسید که همگی استفاده کنیم.

Rate this post
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahrambahari.com/?p=1662
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
بهرام بهاری
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 9 راهکار مهم برای مقابله با عزت‌ نفس ضعیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.