0
0

خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها

841 بازدید
خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها وبسایت رسمی بهرام بهاری

خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها اثر رابین شارما

به زبان ساده، مسئله‌ای که بزرگترین ناراحتی شما در آن نهفته است، مکانی است که بیشترین زمان خود را درونش سپری می‌کنید و فرصت‌های زندگی‌تان را در آن، می‌سوزانید.

در خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها یاد می‌گیرید که چگونه هرروز صبح، سر ساعت 5 از رختخواب برخیزید و برای استفاده بهتر از زمان، برنامه‌ریزی کنید.

 

کتاب باشگاه پنج صبحی ها (The 5 am Club) از آثار ارزشمند و پرفروش حوزه رشد و توسعه فردی است و تاکنون افراد زیادی آن را مطالعه کرده و از مطالب بی‌نظیر آن بهره برده‌اند. اثربخشی این کتاب به حدی است که باعث شده است که به عنوان یکی از معروف‌ترین کتاب‌های حوزه رشد و توسعه فردی تبدیل شود.

اساتید بهره‌وری و رشد فردی بر این باور هستند که این کتاب بی‌نظیر آقای رابین شارما این شایستگی را دارد که به عنوان یکی از کتاب‌های مرجع در دانشگاه‌ها تدریس شود.

معرفی کارگاه آنلاین پیدایش

همان‌‎گونه که از نام این کتاب انگیزشی مشخص است، مخاطب با خواندن آن با ارزش و اهمیت سحرخیزی آشنا می‌شود و می‌فهمد که بیدار شدن در ساعات ابتدایی صبح می‌تواند قدرتی شگفت انگیز و معجزه‌آسا برای او به ارمغان بیاورد.

کتاب باشگاه 5 صبحی ها نظر متخصصان و بزرگان زیادی را جلب و آن‌ها را وادار به تمجید و تشویق رابین شارما، نویسنده این کتاب کرد. در صورتی که تمایل دارید با مهم‌ترین و ارزشمندترین مفاهیم این کتاب آشنا شوید و از قدرت صبح بهترین استفاده ممکن را ببرید تا پایان این مقاله (خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها) با ما همراه شوید.

خرید کتاب چله شکرگزاری

 

robin sharma | رابین شارما نویسنده کتاب باشگاه پنج صبحی ها

رابین شارما (Robin Sharma) یکی از بهترین رهبران، نویسندگان و سخنرانان انگیزشی است که تاکنون کتاب‌های خوبی به بازار عرضه کرده که از بهترین کتاب‌های او می‌توان به کتاب راهبری که فراری اش را فروخت اشاره کرد.

او در 18 مارس سال 1965 میلادی در کانادا چشم به جهان گشود. تحصیلات اصلی وی در حوزه حقوق و وکالت است ولی پس از چند سال فعالیت در این زمینه تصمیم گرفت آن را کنار بگذارد و به علاقه خودش یعنی رشد و توسعه فردی بپردازد.

جالب است بدانید که کتاب راهبی که فراری‌اش را فروخت به پنجاه زبان زنده دنیا ترجمه شد و به قدری موفق بود که باعث شد رابین شارما به شهرت جهانی برسد.

 

از نگاه رابین شارما انسان امروز در دام مشکلات زیادی گرفتار شده و زندگی پرمشغله و عجیبی دارد. کتاب باشگاه پنج صبحی ها با این هدف نوشته شد که انسان را با ذات و سرشت اصلی او آشنا کند و به او بفهماند که می‌تواند با خواست و اراده خود و با کمک گرفتن از معجزه سحرخیزی به بهترین‌ها برسد.

یکی از خصوصیات قلم رابین شارما، داستان سرایی او است. وی تمایل دارد مقصود خودش را در قالب داستان و با کلمات پرکشش بیان کند و بر این باور است که با این کار می‌تواند مقصود و منظور خود را به بهترین شکل ممکن در قلب و ذهن مخاطب حک کند.

 

روایت اصلی خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها

کتاب باشگاه پنج صبحی ها با یک روایت اصلی شروع می‌شود که رابین شارما در حین روایت، درس‌ها و نکات مهم خودش را به مخاطب یادآوری می‌کند.

در داستان ما سه شخصیت اصلی ایفای نقش می‌کنند که این سه شخصیت، یک کارآفرین افسرده و سرخورده، یک هنرمند درمانده و در جستجوی خلاقیت و یک میلیاردر بسیار موفق هستند.

این سه نفر در یک سمینار بهینه‌سازی فردی با یکدیگر آشنا می‌شوند. در این سمینار اتفاقات جالبی رخ می‌دهد و باعث می‌شود که سر صحبت بین این سه نفر باز شود.

این صحبت مقدمه را برای ارتباط بین این سه نفر فراهم می‌کند و در نهایت میلیاردر موفق وقتی می‌بیند که این دو نفر تشنه تغییر و موفقیت هستند، تصمیم می‌گیرد که رمز موفقیت خودش را به آن‌ها بگوید.

 

مسیری که داستان طی می‌کند، بسیار جالب است. فرد موفق به هیچ عنوان رمز را کف دست آن‌ها نمی‌گذارد. بلکه آن‌ها را چند روزی به جزیره خودش دعوت می‌کند و به همراه آن‌ها سفری طولانی را در پیش می‌گیرد.

هر جای این سفر پر از نکته و رمز و راز است که با خواندن خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها می‌توانید به این نکات ارزنده پی ببرید. یکی از جالب‌ترین جملاتی که در کتاب مطرح می‌شود، این است که:

بسیاری از افراد آرزو می‌کنند که اتفاقات شگفت انگیزی برایشان رقم بخورد اما افراد موفق و برجسته یاد گرفته‌اند که خودشان این اتفاقات را رقم بزنند.

 

داستان کتاب باشگاه پنج صبحی ها به گونه‌ای است که این دو فرد کنجکاو و جستجوگر (کارآفرین افسرده و هنرمند درمانده) یاد می‌گیرند هر روز رأس ساعت پنج صبح بیدار شوند و از معجزه این ساعت از شبانه روز بهره‌مند شوند.

تمامی تعالیم این میلیاردر به شرطی ارائه می‌شود که این دو نفر ساعت پنج از خواب بیدار شوند. دلیلی که میلیاردر دانا برای این کار بیان می‌کند این است که:

مغز شما در ساعت پنج صبح در یک وضعیت بسیار ایده‌آل قرار  دارد و می‌توانید با بهره گرفتن از خلوت و آرامش این ساعت، همچون یک فرد نخبه و برجسته عمل کنید.

 

در ادامه این بخش از مقاله (خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها) تلاش می‌کنیم به بهترین و مهم‌ترین درس‌هایی که میلیاردر در طول روزهای آموزش به کارآفرین و هنرمند یاد می‌دهد بپردازیم.

این درس‌ها به قدری اهمیت دارد که می‌تواند زندگی آدمی را متحول کند. کتاب باشگاه پنج صبحی ها یک معجزه واقعی برای کسانی است که تمایل دارند طعم موفقیت واقعی را بچشند و معنای آن را درک کنند.

 

مهم ترین درس ها از خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها

اگر کتاب باشگاه پنج صبحی ها را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که این کتاب گنجینه ارزشمندی از نکات و درس‌ها در مورد موفقیت است. این کتاب یک مقاله جامع و اساسی در مورد اهمیت سحرخیزی است.

نقطه کانونی این کتاب قاعده 20/20/20 است که می‌تواند زندگی انسان را متحول کند و در تمام ابعاد زندگی انسان را به برتری برساند.

 

افراد زیادی در جهان در مورد موفقیت و معنای آن اظهار نظر کرده‌اند ولی رابین شارما از دیدگاه اصولی و علمی نظر بسیار خوبی دارد و می‌توان نظر وی را به عنوان یکی از بهترین نظرها پذیرفت.

او بر این باور است که انسان زمانی می‌تواند خودش را موفق بداند که در تمامی ابعاد زندگی (جسمانی، معنوی، روانی و مالی) موفق باشد.

اگر بخواهیم موفقیت را به مسائل مالی منتهی کنیم، دیگر حق استفاده از واژه موفقیت را نداریم و بهتر است از واژه «برنده شدن» استفاده کنیم.

 

در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین نکات کتاب باشگاه پنج صبحی ها اشاره شده است:

1. سحرخیز باش تا کامروا شوی!

شاید این درس را همه ما بدانیم ولی عمل کردن به آن واقعاً می‌تواند زندگی ما را از این رو به آن رو کند. سحرخیزی، کلید صندوقچه موفقیت است. با سحرخیزی است که می‌توانیم ذهن را آماده تمرکز بر هدف کنیم.

ذهن‌های ما هر روز در معرض انواع و اقسام محتوای ارزشمند و بی‌ارزش قرار می‌گیرد. این محتواها ذهن ما را از هدفی که داریم دور می‌کند و اجازه نمی‌دهد که روی هدفمان متمرکز شویم.

رابین شارما در این کتاب به نکته مهمی در این زمینه اشاره می‌کند. وی می‌گوید:

 مغز ما در اوایل صبح متفاوت عمل می‌کند. بخش پیشانی مغز ما که مسئولیت نگرانی یا تجزیه و تحلیل مسائل را بر عهده دارد، در ابتدای صبح موقتاً غیر فعال است.

در این بازه زمانی، دوپامین و سروتونین به مقدار زیادی در بدن ترشح می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که سرشار از انرژی و آرامش شویم. این بهترین راه برای شروع یک روز خارق‌العاده است.

 

2. برای موفقیت باید بین چهار قلمروی درون خود تعادل برقرار کنیم

یکی دیگر از درس‌های مهمی که در این کتاب یاد می‌گیریم این است که با سحرخیزی باید چهار قلمروی داخلی وجود خود را وارد تعادل کنیم. این چهار قلمرو یا امپراتوری به ما کمک می‌کنند که به تسلط به خویشتن برسیم.

مشکل بسیاری از ما این است که این چهار امپراتوری در تعادل نیست و به همین خاطر احساس موفقیت واقعی نداریم:

 

ذهنیت و نگرش

سلامت و تندرستی

احساسات و علاقمندی‌ها

روح و روان

 

اگر فقط روی ذهنیت خود کار کنید ولی روح و روان خود را رها کنید، مطمئن باشید که به نتیجه مطلوب خودتان نمی‌رسید.

همچنین اگر فقط روی ذهنیت خود کار کنید ولی هیچ زمانی برای ورزش و سلامتی خودتان نگذارید و غذای خوب و سالم نخورید، بدن شما آن‌طور که باید و شاید به شما کمک نمی‌کند که اهداف و آرزوهای خود را عملی کنید.

رابین شارما در مورد ورزش می‌گوید:

نسبت به سلامت جسمتان هوشیار باشید. اگر می‌خواهید گوی سبقت را از دیگران بربیایید، باید عمرتان به درازا بکشد.

قاعدتاً یک آب مرده هیچ گاه نمی‌تواند به حاکم و بی‌چون و چرای یک صنعت تبدیل شود.

تعهد شما به سلامتی و تندرستی به این معنا است که می‌توانید سال‌های بیشتری در یک وضعیت مطلوب کار کنید و یک میراث بزرگ از خود به جای بگذارید.

 

حال که فهمیدیم موفقیت تک بعدی نیست و چهار بعدی است، زمان آن است که به ابزار مهم بپردازیم.

این ابزار  به ما کمک می‌کند که این چهار قلمرو یا امپراطوری را در کنترل خودمان بگیریم و بر خویشتن تسلط پیدا کنیم.

این ابزار همان قانون 20/20/20 است.

در ادامه قصد داریم به جزئیات بیشتری در مورد این قانون اشاره کنیم.

 

3. اجرای قانون 20/20/20 پس از بیدار شدن در ساعت پنج صبحی ها

 

افراد زیادی هستند که صبح‌ها ساعت 5 از خواب برمی‌خیزند ولی نکته این است که آیا همه این افراد موفق هستند؟

پاسخ قطعاً منفی است فقط افرادی به موفقیت می‌رسند که بتوانند قانون 20/20/20 را به بهترین شکل ممکن اجرایی کنند و روی اجرای آن مداومت و پافشاری به خرج دهند.

قانون 20/20/20 یک برنامه است که از سه 20 دقیقه مجزا تشکیل می‌شود. در صورتی که تمایل دارید این قانون را اجرا کنید، پس از بیدار شدن از خواب باید کارهای زیر را انجام دهید:

بیست دقیقه اول

20 دقیقه را به انجام حرکات ورزشی اختصاص دهید. بیست دقیقه اول هر روز مخصوص ورزش است.

با ورزش یکی از چهار امپراتوری وجودی شما تقویت می‌شود.

با تقویت این امپراتوری مسیر موفقیت برای شما هموار می‌شود.

دقت داشته باشید که این ورزش باید حتماً سنگین باشد و باعث شود که بدن شما عرق کند.

عرق کردن باعث می‌شود که هورمون کورتیزول یا همان هورمون ترس از بدن ما دفع شود.

همچنین ورزش در شکل‌گیری سلول‌های مغزی نقش مهم و به‌سزایی دارد.

 

بیست دقیقه دوم

بیست دقیقه دوم را به خلوت و آرامش صبحگاهی اختصاص دهید. می‌توانید از این فرصت برای تأمل و تفکر بهره بگیرید.

این دنیا، دنیای حواس‌پرتی است و اگر حواستان را جمع نکنید مسلماً بازنده خواهید بود.

با همین 20 دقیقه اول صبح می‌توانید ذهن خود را به آرامش برسانید.

در این 20 دقیقه تمام افکار مثبت و منفی خود را روی کاغذ  بیاورید.

با این کار از شر افکار منفی و مسموم‌کننده راحت می‌شوید.

از این 20 دقیقه برای مدیتیشن یا عبادت استفاده کنید. مدیتیشن یک روش اثبات‌شده برای حفظ آرامش است.

 

بیست دقیقه سوم

آخرین 20 دقیقه را صرف رشد و پیشرفت کنید. در این 20 دقیقه بهترین کار یادگیری است. این یادگیری می‌تواند با تماشای ویدیو یا مطالعه کتاب باشد.

یکی از بهترین کارهایی که می‌شود در این بیست دقیقه انجام داد، مطالعه زندگی‌نامه افراد موفق و برجسته است.

قانون 20/20/20 به شما کمک می‌کند که تحول بزرگی در زندگی خودتان به وجود بیاورید.

افراد واقعاً موفق به مسئله تعادل در زندگی خودشان اهمیت می‌دهند و مطمئن باشید که قانون 20/20/20 به شما کمک می‌کند که این تعادل را در زندگی خودتان رقم بزنید.

 

4. موفقیت‌ها بزرگ از پیشرفت‌های کوچک آغاز می‌شود

اگر به سخنان افراد معمولی و غیرموفق گوش بسپارید و از آن‌ها بخواهید دلیل شکست و عدم موفقیت خود را برای شما توضیح دهند، متوجه خواهید شد که بهانه‌های مختلفی را مطرح می‌کنند.

آن‌ها خانواده، دوستان، آشنایان خود را عامل شکست خود می‌دانند یا می‌گویند شرایط اقتصادی به ما اجازه رشد و پیشرفت نمی‌دهد.

مسئله این است که این‌ها بهانه هستند.

کسی که دنبال موفقیت واقعی است باید مدام در حال تلاش و کوشش باشد و با یادگیری مستمر قدرت خود را برای رسیدن به موفقیت بیشتر کند.

 

اولین گام برای رسیدن به اهداف و آرزوها، هدف‌گذاری است. تنها کسانی به موفقیت می‌رسند که برنامه مشخص و معینی داشته باشند و طبق آن حرکت کنند.

در حین تلاش و کوشش از ورزش و مدیتیشن غافل نشوید؛ زیرا موفقیت شما چهار بعدی است و اگر یکی از این ابعاد، تقویت نشود، موفقیت شما آن معنایی که باید و شاید را نمی‌دهد.

 

همچنین اگر هدف بزرگی در سر دارید آن را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید و مطمئن باشید که موفقیت‌های بزرگ از پیشرفت‌های کوچک‌تر آغاز می‌شود.

بنابراین با پیگیری، پافشاری و مداومت مسیر را برای رسیدن به موفقیت خود هموار کنید.

این همان چیزی است که دارن هاردی در کتاب اثر مرکب روی آن تأکید دارد.

 

رابین شارما در کتاب باشگاه پنج صبحی ها جمله بسیار زیبایی را مطرح می‌کند:

شما با تمام توان از بخش آغازین روز خود مراقبت کنید.

مطمئن باشید که مابقی روزتان از خودش محافظت و مراقبت خواهد کرد.

خالق صبحتان باشید و زندگی‌تان را به بالاترین سطح کیفی برسانید.

 

5. همواره از منطقه امن خود خارج شوید

انسان فقط با اسلحه نمی‌میرد. چیزهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند مرگ روانی و عاطفی انسان را رقم بزند.

یکی از مهم‌ترین قاتل‌های انسان، ماندن در منطقه امن و راحتی است.

ماندن در این منطقه باعث می‌شود که انسان به مرور رو به زوال برود. بنابراین یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای رسیدن به موفقیت باید بدانیم، خارج شدن از منطقه امن است.

 

سحرخیزی، ورزش، مدیتیشن و یادگیری به خودی خود خارج شدن از منطقه امن است و به ما کمک می‌کند که به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنیم.

کسی که کنترل صبح خودش را در دست داشته باشد، به مرور می‌تواند کنترل اجزای مهم‌تری از زندگی خود را در دست بگیرد.

به دست گرفتن کنترل صبح می‌تواند به کنترل مغز و ذهن منتهی شود.

رابین شارما در این مورد می‌گوید:

پنج صبحی‌ها، فعالیت‌های کاری که در طول روز انجام می‌دهند، اخبار متنوعی که در طول روز می‌شنوند و مطالب گوناگونی که در شبکه‌های اجتماعی می‌خوانند را (در ساعات پایانی روزشان) بهتر از سایر افراد، هضم می‌کنند و مغزشان برای تخلیه‌ این موارد، عکس‌العمل مناسب‌تری نشان می‌دهد.

ساعت 5 صبح، زمان بسیار مناسبی برای به جریان انداختن خون در مغز است.

این مورد می‌تواند نتیجه‌ای شگفت‌انگیز را برای مغز شما به ارمغان بیاورد تا از استرس‌ها و نگرانی‌هایی که ممکن است در طول روز با آن‌ها مواجه شوید، در امان بمانید و خللی در عملکرد روزانه‌ شما ایجاد نشود.

 

بهترین ترجمه کتاب باشگاه ۵ صبحی ها

کتاب باشگاه پنج صبحی ها یکی از ارزشمندترین آثار رابین شارما است که به زبان فارسی ترجمه شده است. بهترین ترجمه‌ای که تا زمان انتشار این مقاله به بازار عرضه شده، ترجمه رضا اسکندری آذر است که به بازار عرضه شده است.

این ترجمه به قدری پرکشش، روان و جذاب است که خواننده را با خودش همراه می‌کند و به عمق داستان می‌برد.

 

کتاب باشگاه پنج صبحی ها از آن دسته کتاب‌هایی نیست که بتوان ساده از آن گذشت.

این کتاب در دل خود نکات ارزشمند و بی‌نظیری را دارد که باعث می‌شود مخاطب مسحور شود.

در صورتی که این کتاب را به صورت کامل مطالعه کنید و درس‌های آن را به کار ببندید مطمئن باشید که شما هم به باشگاه سحرخیزان اضافه می‌شوید و از قدرت جادویی صبح بهترین بهره ممکن را خواهید برد.

 

 مطالعه این کتاب می‌تواند عزم و اراده شما برای سحرخیزی و افزایش بهره‌وری را چندین برابر کند.

نظر شما در مورد مطالب و مفاهیم خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها چیست؟

آیا مفاهیم این کتاب را واقعا می‌توان به کار بست و از آن بهره برد؟

تجربه شخصی شما در مورد سحرخیزی چیست؟

به رشد و پیشرفت شما کمک می‌کند؟

تاکنون با سحرخیزی چه منافعی نصیبتان شده است؟

چه راهکارهایی برای سحرخیزی سراغ دارید؟

 

 

لطفاً نظرات و پیشنهادهای خود را با ما به اشتراک بگذارید

Rate this post
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahrambahari.com/?p=3095
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
بهرام بهاری
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.